PMT-15V50W2BA
Panel Mount
PMT2 Series
PMT-15V50W2BA
Output Voltage
15V
Output Power
51W
Output Current
3.4A
Input Voltage Range
90-264Vac
Dimensions (L x W x H)
99 x 82 x 29 mm
3.90” x 3.23” x 1.14”
Unit Weight
0.176 kg (0.39 lb)
Highlights & Features
  • Household appliance approvals according to IEC/EN 60335-1, IEC/EN 61558-1 and IEC/EN 61558-2-16
  • Universal AC input voltage range
  • No load power consumption < 0.3W
  • Low profile design : 29mm height
  • OVC III, Pollution Degree 3
  • Wide operating temp -30°C ~ 70°C (Support -40°C cold start)
  • Conforms to harmonic current IEC/EN 61000-3-2, Class A
  • High MTBF > 700,000 hrs per Telcordia SR-332
  • Compliance with SEMI-F47
Applications
PMT-15V50W2BA
PMT-15V50W2BA
Panel Mount
PMT2 Series
PMT-15V50W2BA
Highlights & Features
  • OVC III, Pollution Degree 3
  • Compliance with SEMI-F47
Output Voltage
15V
Output Power
51W
Output Current
3.4A
Input Voltage Range
90-264Vac
Dimensions
99 x 82 x 29 mm
3.90” x 3.23” x 1.14”