PMF-24V240WCAR
Panel Mount
PMF Series
PMF-24V240WCAR
Output Voltage
24V
Output Power
240W
Output Current
10A
Input Voltage Range
85-264Vac
Dimensions (L x W x H)
190 x 93 x 50 mm
7.48” x 3.66” x 1.97”
Unit Weight
0.66 kg (1.46 lb)
Highlights & Features
  • Universal AC input voltage
  • Built-in Active PFC and fan speed control
  • Full Aluminium casing for light weight and corrosion resistant handling
  • Conforms to harmonic current IEC/EN/BS EN 61000-3-2, Class A and Class D
  • Remote ON/OFF is available as an option
  • Cold start -20°C at 100% load (240W)
  • Low leakage current < 0.6mA @ 240Vac