MDS-040APS24 B
Open Frame
MDS Open Frame Series
MDS-040APS24 B
Output Voltage
24V
Output Power
40W
Output Current
1.67A
Input Voltage Range
90-264Vac
Dimensions (L x W x H)
76.2 x 50.8 x 22.9 mm
3.00” x 2.00” x 0.90”
Unit Weight
0.08 kg (0.18 lb)
Highlights & Features
  • Safety Approvals to IEC 60601-1 & IEC 62368-1
  • Compliant with IEC 60601-1-2 4th Ed. Requirements
  • Low touch current (<0.1mA Normal & <0.3mA single fault)
  • Over-Voltage/Load/Temperature & Short Circuit protections
  • 3 Million Hours MTBF
  • 2 x MOPP (means of patient protection)
Model Description
MDS-040APS24 BA Delta Standard
Applications
MDS-040APS24 B
MDS-040APS24 B
Open Frame
MDS Open Frame Series
MDS-040APS24 B
Highlights & Features
  • 3 Million Hours MTBF
Output Voltage
24V
Output Power
40W
Output Current
1.67A
Input Voltage Range
90-264Vac
Dimensions
76.2 x 50.8 x 22.9 mm
3.00” x 2.00” x 0.90”