MEB-750A48T
Enclosed
MEB Series
MEB-750A48T
Output Voltage
48V
Output Power
750W
Output Current
0-15.63A
Input Voltage Range
85-264Vac
Dimensions (L x W x H)
177.8 x 101.6 x 40 mm
7.00” x 4.00” x 1.57”
Unit Weight
1.1 kg (2.43 lb)
Highlights & Features
  • Up to 750 Watt in 4"x7"x1.575" Package
  • Up to 17W/inch³ Power Density
  • Full Power from 90V to 264V
  • Full Power up to 50°C Ambient
  • Peak Power Boost up to 1200W (48V model)
  • Up to 500KHrs MTBF
  • 2MOPP Isolation
  • Suited for Type BF Medical Products
  • 5V/2A Standby Output
  • Current Sharing
  • Conformal Coating
  • Class B Conducted and Radiated EMI
  • IEC60601-1-2 4th Edition Immunity Compliance
  • Normal and Reversed Option for Remote On/Off and Power Good Signal
  • Voltage Trimming
  • Compliance with IEC 61000-4-6 20V/m for semiconductor applications
Model Description
MEB-750A48B Inlet Type: C14 inlet
Applications
MEB-750A48T
MEB-750A48T
Enclosed
MEB Series
MEB-750A48T
Highlights & Features
  • Full Power from 90V to 264V
  • Up to 500KHrs MTBF
  • 2MOPP Isolation
  • 5V/2A Standby Output
  • Current Sharing
  • Conformal Coating
  • Voltage Trimming
Output Voltage
48V
Output Power
750W
Output Current
0-15.63A
Input Voltage Range
85-264Vac
Dimensions
177.8 x 101.6 x 40 mm
7.00” x 4.00” x 1.57”