DRM-24V240W1PN
DIN Rail
CliQ M Series
DRM-24V240W1PN
Output Voltage
24V
Output Power
240W
Output Current
10A
Input Voltage Range
85-276Vac
Dimensions (H x W x D)
124 x 60 x 117 mm
4.88” x 2.36” x 4.61”
Unit Weight
0.94 kg (2.07 lb)
Highlights & Features
  • Universal AC input voltage range
  • High power density in corrosion resistant aluminium casing
  • Power Boost of 150% up to 7 seconds
  • Advanced Power Boost (APB)
  • DNV GL and ABS approvals for maritime applications
  • Extreme low temperature cold start at -40°C
  • Built-in DC OK Contact and LED indicator for DC OK/ Overload
  • Conformal coating on PCBAs to protect against common dust and chemical pollutants
  • Certified according to IEC/EN/UL 62368-1
Tags
Conformal Coating, Maritime
Applications
DRM-24V240W1PN
DRM-24V240W1PN
DIN Rail
CliQ M Series
DRM-24V240W1PN
Highlights & Features
  • Advanced Power Boost (APB)
Output Voltage
24V
Output Power
240W
Output Current
10A
Input Voltage Range
85-276Vac
Dimensions
124 x 60 x 117 mm
4.88” x 2.36” x 4.61”