DRL-48V480W1EN
DIN Rail
LYTE II Series
DRL-48V480W1EN
Output Voltage
48V
Output Power
480W
Output Current
10A
Input Voltage Range
90-264 Vac
Dimensions (H x W x D)
123.6 x 56 x 116.8 mm
4.87” x 2.20” x 4.60”
Unit Weight
0.87 kg (1.92 lb)
Highlights & Features
  • Universal AC input voltage range
  • Built-in constant current circuit for reactive loads
  • High power density
  • Operate from -40°C to +70°C
  • Slim type design
  • Reduced no-load power consumption
  • Compliance to SEMI F47 @ 200 Vac
Model Description
DRL-48V480W1ENA Conformal coating
Applications
DRL-48V480W1EN
DRL-48V480W1EN
DIN Rail
LYTE II Series
DRL-48V480W1EN
Highlights & Features
  • High power density
  • Operate from -40°C to +70°C
  • Slim type design
Output Voltage
48V
Output Power
480W
Output Current
10A
Input Voltage Range
90-264 Vac
Dimensions
123.6 x 56 x 116.8 mm
4.87” x 2.20” x 4.60”