DRL-48V120W1AS
DIN Rail
LYTE Series
DRL-48V120W1AS
Output Voltage
48V
Output Power
120W
Output Current
2.5A
Input Voltage Range
85-264Vac
Dimensions (H x W x D)
123.6 x 40 x 117.6 mm
4.87” x 1.57” x 4.63”
Unit Weight
0.54 kg (1.19 lb)
Highlights & Features
  • Universal AC input voltage
  • Built-in constant current circuit for reactive loads
  • Up to 90.0% efficiency
  • Full power from -10°C to +50°C operation at 230Vac @ 5000 meters or 16400 feet altitude
  • Built-in DC OK relay contact option available
  • Compliance to SEMI F47 @ 200Vac