PMT-12V350W2BR
Panel Mount
PMT2 Series
PMT-12V350W2BR
Output Voltage
12V
Output Power
348W
Output Current
29A
Input Voltage Range
90-132Vac, 180-264Vac (Selectable by Switch)
Dimensions (L x W x H)
215 x 115 x 30 mm
8.46” x 4.53” x 1.18”
Unit Weight
0.833 kg (1.84 lb)
Highlights & Features
  • AC input voltage range selectable by switch (90-132Vac, 180-264Vac)
  • No load power consumption < 0.75W
  • Low profile design: 30mm height
  • High MTBF > 700,000 hrs per Telcordia SR-332
  • 150% Peak power supported as option
  • Wide operating temp -40°C ~ 70°C
Model Description
PMT-12V350W2BRB UL/TUV/CE/EAC approval, single side conformal coating
PMT-12V350W2BM UL/EAC approval
PMT-12V350W2BMB UL/EAC approval, single side conformal coating
Applications
PMT-12V350W2BR
PMT-12V350W2BR
Panel Mount
PMT2 Series
PMT-12V350W2BR
Highlights & Features
Output Voltage
12V
Output Power
348W
Output Current
29A
Input Voltage Range
Dimensions
215 x 115 x 30 mm
8.46” x 4.53” x 1.18”