DRF-12V240W1GBA
DIN Rail
Force-GT Serie
DRF-12V240W1GBA
Ausgangsspannung
12V
Ausgangsleistung
240W
Ausgangsstrom
20A
Eingangsspannungsbereich
90-264 Vac
Abmessungen (H x W x D)
123.6 x 40 x 116.8 mm
4.87” x 1.57” x 4.60”
Gewicht
0.64 kg (1.41 lb)
Highlights & technische Merkmale
  • Surge capacity (with SPD) up to 6 kV
  • Compliant with IEC 61000-4-6 at 20 V for semiconductor requirements
  • Universal AC input voltage range
  • Built-in constant current circuit for charging applications
  • Full load operating temperature up to 60°C
  • Ultra-Slim design
  • Long life electrolytic capacitor
  • Built-in DC OK relay and LED indicator
  • Conformal coating on PCBAs to protect against common dust and pollutants
  • Compliant with 80 PLUS Gold for 115 V Industrial
Modell Description
DRF-12V240W1GTA Spring Clamp Terminal
Anwendungen
DRF-12V240W1GBA
DRF-12V240W1GBA
DIN Rail
Force-GT Serie
DRF-12V240W1GBA
  • Ultra-Slim design
Ausgangsspannung
12V
Ausgangsleistung
240W
Ausgangsstrom
20A
Eingangsspannungsbereich
90-264 Vac
Abmessungen
123.6 x 40 x 116.8 mm
4.87” x 1.57” x 4.60”