New Delta DRC-24V10W1HZ DIN Rail Power Supply Offers Household Appliance Safety Approval
DRC-24V10W1HZ, a new model to the current series of Class II DIN rail power supply by Delta Electronics, now comes with household appliance safety approval. This design not only does not require an earth connection, it also has a very low leakage current which is especially useful for building automation and the food and beverage industry. The DRC-24V10W1HZ offers full load up to 55°C in an extremely compact body measuring 55.6 mm thick, 91mm tall and 18mm wide. This product accepts a universal input voltage range of 90-264Vac, and supports a wide operating temperature range of -25°C to 71°C.
Highlights & Features:
  • Protection Class II, Double Isolation (No Earth connection is required)
  • Household appliance approvals IEC/EN 60335-1
  • Universal AC input voltage and full power up to 55°C
  • Efficiency > 80.0% @ 115Vac & 230Vac
  • NEC Class 2 / Limited Power Source (LPS) certified
  • Overvoltage / Overcurrent / Over Temperature Protections
Please contact your local sales representative or distributor for product availability.
İlgili Haberler
Delta Chrome DIN Rail Power Supply Series is Now Available in 60W with 24V Output Voltage
Delta Electronics extends its Chrome DIN rail power supply series with a 60W product offe ...