New Delta Medical AC-DC Adapter MEA-250A24C
Delta Electronics has added the new MEA-250A24C medical AC-DC desktop type adapter. The 24Vdc/10.42A output adapter complies to the latest IEC/EN 60601-1-2 4th edition requirements. It is certified for EMC standards according to EN 55011 for industrial, scientific and medical (ISM) radio-frequency equipment and EN 55032 for Information Technology Equipment (ITE) radio-frequency equipment. MEA-250A24C also has both medical and ITE safety approvals including UL/cUL and IEC 60950-1, CB certification and CCC approval. Designs are fully compliant with RoHS Directive 2011/65/EU for environmental protection.
With an average efficiency of 90%, the MEA-250A24C meets Efficiency Level VI. The operating temperature range is from +5 to +60 degrees centigrade, and operate in altitudes of up to 5,000 meters (16,400 feet). Other features include low touch current of 0.1mA under normal condition, and 0.3mA under single fault condition. The electric shock protection complies with 2 × MOPP.
Highlights & Features
  • Meet Efficiency Level VI
  • Safety Approvals to IEC 60601-1 3.1 Ed. & IEC 60950-1
  • Compliant with IEC 60601-1-2 3th and 4th Ed. Requirements
  • IP22 ingress protection rating
  • 2 × MOPP Isolation, Suited for Type BF Medical Products
İlgili Haberler
The NEW DeltaPSU Apps Have Arrived!
DeltaPSU Apps for iPad and iPhone are now available for your free download. The new apps ...
Daha Fazla
Delta DIN Rail Power Supply Force-GT Series Features Ultra-Slim and High Efficiency
Delta launches new DIN Rail power supply Force-GT Series with single-phase and three-pha ...
Daha Fazla
New IMA series 2000W 48V with up to 95 Percent Efficiency
Delta Electronics has launched new 2000W AC/DC power supply designed for use in both m ...