DRF-12V240W1GBA
DIN Rail
Force-GT Series
DRF-12V240W1GBA
Output Voltage
12V
Output Power
240W
Output Current
20A
Input Voltage Range
90-264 Vac
Dimensions (H x W x D)
123.6 x 40 x 116.8 mm
4.87” x 1.57” x 4.60”
Unit Weight
0.64 kg (1.41 lb)
Highlights & Features
  • Surge capacity (with SPD) up to 6 kV
  • Compliant with IEC 61000-4-6 at 20 V for semiconductor requirements
  • Universal AC input voltage range
  • Built-in constant current circuit for charging applications
  • Full load operating temperature up to 60°C
  • Compliant with 80 PLUS Gold for 115 V Industrial
Model Description
DRF-12V240W1GTA Spring Clamp Terminal
Applications
DRF-12V240W1GBA
DRF-12V240W1GBA
DIN Rail
Force-GT Series
DRF-12V240W1GBA
Highlights & Features
Output Voltage
12V
Output Power
240W
Output Current
20A
Input Voltage Range
90-264 Vac
Dimensions
123.6 x 40 x 116.8 mm
4.87” x 1.57” x 4.60”