New Delta Medical AC-DC Adapter MEA-250A24C
Delta Electronics has added the new MEA-250A24C medical AC-DC desktop type adapter. The 24Vdc/10.42A output adapter complies to the latest IEC/EN 60601-1-2 4th edition requirements. It is certified for EMC standards according to EN 55011 for industrial, scientific and medical (ISM) radio-frequency equipment and EN 55032 for Information Technology Equipment (ITE) radio-frequency equipment. MEA-250A24C also has both medical and ITE safety approvals including UL/cUL and IEC 60950-1, CB certification and CCC approval. Designs are fully compliant with RoHS Directive 2011/65/EU for environmental protection.
With an average efficiency of 90%, the MEA-250A24C meets Efficiency Level VI. The operating temperature range is from +5 to +60 degrees centigrade, and operate in altitudes of up to 5,000 meters (16,400 feet). Other features include low touch current of 0.1mA under normal condition, and 0.3mA under single fault condition. The electric shock protection complies with 2 × MOPP.
Highlights & Features
  • Meet Efficiency Level VI
  • Safety Approvals to IEC 60601-1 3.1 Ed. & IEC 60950-1
  • Compliant with IEC 60601-1-2 3th and 4th Ed. Requirements
  • IP22 ingress protection rating
  • 2 × MOPP Isolation, Suited for Type BF Medical Products
İlgili Haberler
Delta expands the DIN rail power supply Chrome II Series with the new 15 W model, whic ...
Daha Fazla
Delta Extends CliQ DIN Rail Power Supply Series with 48W Power Rating at 24V Output Voltage
Delta Electronics is introducing the new DRP-24V48W1AZ to the popular CliQ DIN Rail pow ...
Daha Fazla
Delta Adds 24V 240W Model to the CliQ M Series of DIN Rail Power Supply